Statistika z New York City možná ukazuje, proč jsou černoši v USA tak často obětí policejní střelby

0
screen shot

Amerika řeší v posledních letech problém, proč dochází ke stále více incidentům, při kterých jsou policisty zastřelení černoši. V rámci této debaty vzniklo jak hnutí Black Lives Matter, tak i v tomto roce došlo k mnoha protestům ze strany hráčů americké fotbalové ligy NFL.

Jisté je, že důvody této situace jsou hlubší a mají mnohá vysvětlení. Ale jednoduché statistiky z města New York za rok 2012 nám mohou pomoci tuto situaci trochu pochopit. Připomeňme si, že v USA se etnicita či rasa každého občana i neobčana eviduje zcela všude, což je důležité pro následující statistiky. Statistika se skutečně hodnověrnými daty může nakonec dát mnoho odpovědí na mnoho otázek. Ačkoliv například ve Švédsku se rozhodli takovou evidenci nedělat, a nyní si lámou hlavu, co stojí za masivním zvýšením kriminality a počtem znásilnění.

Tedy, máme zde graf, který nám ukazuje čtyři hodnoty. 1.Procento subjektů ozbrojených střelnou zbraní. 2.Procento subjektů zasažených policejní střelbou. 3.Procento subjektů zabitých policejní střelbou. 4.Procento subjektů, které po policii střílely.

Vidíme, že ačkoliv jsou černoši skupinou, která je policejní střelbou zasažena nejčastěji (69%) a stejně tak je nejčastěji obětí policejní střelby (69%), zároveň můžeme vidět, že z počtu subjektů, které mají střelnou zbraň černoši také tvoří většinu (75%) a z počtu subjektů, které po policii střílí tvoří dokonce absolutní většinu (79%).

Vzájemná korelace mezi tím “mít zbraň a střílet z ní” a “být postřelen policií”, nám říká, že možná kdyby černí pachatelé trestných činů po policistech nestříleli, nebyli by policií zastřeleni. Mohli by aktivisté Black Lives Matter místo protestů zkusit svým lidem tuto jednoduchou věc poradit?

Komentáře

komentáře