Japonsko nebude přijímat další uprchlíky. Chce chránit svou kulturní identitu.

0
Japonský premiér Shinzo Abe a Donald Trump jsou přátelé, kteří sdílejí mnoho společných názorů

Japonský ministerský předseda Shinzo Abe řekl minulý týden v parlamentu, že nemá v úmyslu přijímat více migrantů, ačkoliv na zemi tlačí Agentura pro uprchlíky při OSN.

Během debaty premiér Abe prohlásil, že přijímání zahraničních dělníků by bylo přijatelné jen tehdy, pokud by byli skutečně třeba k “udržení japonské ekonomiky a infrastruktury.”

Třiašedesátiletý premiér je přesvědčeným nacionalistou a obdivovatelem Donalda Trumpa a stejně jako Trump prosazuje ekonomickou politiku “Japonsko na prvním místě.”

Obdiv je zdá se oboustranný, a oba vůdci spolu během Trumpovy návštěvy Asie v tomto měsíci strávili pořádný kus času. “Náš vztah je skutečně mimořádný,” řekl Trump. “Máme rádi jeden druhého a naše země mají rády jednu druhou. A nemyslím si, že jsme si s Japonskem kdy byli blíž, než nyní.”

Japonsko je etnicky homogenní národ s méně než 2 procenty v zahraničí narozené populace, a jeho imigrační politika je udělaná tak, aby bránila japonskou kulturní identitu stejně jako národní bezpečnost. Také chrání místní pracovní trh, aby udržela nezaměstnanost na minimu.

Tokio tvrdí, že mnoho lidí hledá v Japonsku azyl, aby si našli práci, protože lidi se statusem uprchlíků mají přístup na trh práce.

Podle japonské imigrační politiky imigranti bez kvalifikace nemají šanci se do Japonska dostat. Před pěti lety Japonsko zavedlo imigrační systém založený na bodech, který má zajistit vstup vysoce kvalifikovaných profesionálů z ciziny, aby se Japonsko ujistilo, že imigranti budou pro zemi přínosem.

Tento měsíc Agentura pro uprchlíky při OSN zatlačila na Japonsko, aby přijalo více uprchlíků, když vyšlo najevo, že v první polovině roku 2017 Japonsko přijalo jen 3. V roce 2016 Japonsko za celý rok přijalo jen 28 lidí z 10901 žadatelů o azyl.

Na tiskové konferenci v Tokiu vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi přednesl stížnost, že Japonsko nedělá dost, aby přivítalo migranty a uprchlíky.

“Ten program je velice malý, asi jen 20-30 uprchlíků za rok,” řekl Grandi. “Požádal jsem vládu, aby zvážila, zda je toto číslo možné navýšit.”

Přes svou neochotu přijímat více imigrantů se Tokio zavázalo vložit 18,6 milionů dolarů na humanitární pomoc, která má být použita pro muslimské Rohingy. Japonsko je v současné době čtvrtý největší dárce Agentuře pro uprchlíky při OSN.

Podle Globálního indexu míru za rok 2017 je Japonsko desátou nejbezpečnější zemí na světě. Souvislost s národní homogenitou země je zřejmá.

Comments

comments