V německém regionu minimální zaměstnanost mezi migranty. Ostatní jen pobírají dávky.

0

Nezaměstnanost migrantů v německém regionu Salzlandkreis je tak vysoká, že z 1530 z nich, kteří jsou zde zaregistrováni na úřadu práce, má práci jen 56 z nich. Ostatní pobírají státní podporu od státu, který není jejich státem a jehož nejsou občany.

Ačkoliv číslo od loňska vzrostlo, tehdy pracovalo jen 24 z nich, celkové procento zaměstnaných je jen 3,6 procent.

“Cílová skupina uprchlíků stále představuje mimořádnou výzvu,” říká šéf místní pracovní agentury Thomas Holz. Podle něj je hlavním problémem jazyková bariéra a uznání, respektive neuznání dosažené kvalifikace a akademických titulů ze zámoří.

Sasko-Anhaltsko, kde se region nachází, má celkem 13600 žadatelů o azyl, kteří jsou bez práce a kteří jsou financováni státem.

Ačkoliv region hledá kvalifikované pracovníky, Holz se obává, že syrští a afghánští migranti tyto volné pozice nebudou moci kvůli jazykové bariéře obsadit. Někteří jsou prý v Německu už roky, a němčinu stále neovládají.

Německá federální pracovní agentura tvrdí, že z nově příchozích migrantů v minulém roce jich 74 procent bylo schopno vykonávat jen nekvalifikovanou manuální práci a volná místa, která vyžadují jistou kvalifikaci, nejsou schopni obsadit.

Mnozí ekonomové odmítají tvrzení, že masová migrace z dlouhodobého hlediska německý pracovní trh obohatí. Zpráva vydaná loni Institutem pro výzkum zaměstnanosti v Norimberku tvrdí, že masová migrace ekonomiku spíše poškodí právě kvůli jazykové bariéře a nedostatku kvalifikace.

Komentáře

komentáře