Na Maltě kvůli vraždě novinářky zatkli 8 lidí

0

Na Maltě bylo dnes zatčeno osm podezřelých z vraždy novinářky Daphne Caruana Galizia, jejíž smrt následkem odpálené bomby v autě v říjnu tento ostrov ve Středozemním moři šokovala. Novinářka se zabývala korupcí na nejvyšších politických místech.

Ministerský předseda Joseph Muscat v prohlášení oznámil, že všech osm podezřelých jsou občané Malty, kteří byli zadrženi v operaci zahrnující policii, armádu a tajné služby.

Vyšetřovatelé mají nyní 48 hodin na to podezřelé vyslechnout, než rozhodnou, zda je obviní, řekl bez dalších detailů premiér.

Michael Farrugia, ministr vnitra, na Twitteru napsal, že vyšetřování si vyžádalo pomoc “zahraničních expertů.” Nespecifikoval ovšem z jaké země. Při vyšetřování pomáhala FBI a vyšetřovatelé z Holandska.

Smrt novinářky v polovině října přivedla do ulic hlavního města tisíce demonstrantů.

Při jedné demonstraci lidé procházeli městem, zpívali vlastenecké písně a nesli transparenty s citátem posledních známých slov zavražděné novinářky: “Lumpové jsou teď všude, kam se podíváte. Situace je zoufalá.” Demonstranti úřady obvinily, že novinářku neochránily.

Protesty také odrazily nechuť nad maltskou politickou elitou, kterou novinářka vyšetřovala, a dnešní zatýkání mělo veřejnosti poslat vzkaz, že její smrt je řádně vyšetřována.

V posledních dvou letech v zemi došlo k dalším pěti bombovým útokům na auta a jejich pachatelé trestům doteď unikají. Nejpodstatnější na vyšetřování ovšem nebude ani tak to, kdo bombu pod auto položil, ale kdo zabijáky poslal.

Komentáře

komentáře