Ostré potyčky v Melbourne mezi levičáky a pravičáky před vystoupením Mila Yiannopoulose

0

Levičáci a někteří místní obyvatelé Melbourne se dnes za pomoci kamenů, lahví a pyrotechniky pustili do zástupu lidí, kteří si přišli poslechnout vystoupení amerického pravicového komentátora Mila Yiannopoulose.

Pořádek byl obnoven až dnes v 10 hodin večer tamního času po čtyřech hodinách chaosu, kdy policie s výtržníky sváděla boje a nakonec se jí je podařilo od sálu, kde Milo vystupoval, vytlačit.

Před Melbourne Pavilion ve čtvrti Kensington se do sebe pustily obě strany a desítky policistů zasahovaly po celém okolí a snažily se rvačky rozbíjet. Několik lidí bylo zatčeno, ale přesný počet policie zveřejní až zítra.

V jedné chvíli se přesile levičáků a imigrantů žijících v nedalekém ubytovacím komplexu podařilo obklíčit aktivisty ze skupin United Patriots Front, True Blue Crew a Soldiers of Odin, a mezi oběma skupinami došlo k tvrdým bojům.

Okolo deváté hodiny večer se na místo z Melbourne sjely posily levicových demonstrantů a dav skandoval hesla proti rasismu, za uprchlíky a proti Donaldu Trumpovi.

Policisté, kterých bylo na místě 100, zasahovali hlavně pepřovým sprejem, který na rváčích zanechával oranžovou barvu.

Levicoví výtržníci, kterých na místě řádilo asi 200, byli celkovým počtem lidí, kteří si přišli Mila poslechnout, zcela přečísleni. Těch totiž do haly dorazilo asi 2500.

Místo vystoupení bylo nejdříve tajné, ale když se jej obě strany dozvěděly, spěchaly na místo, kde pak došlo k prvním střetům.

Vystoupení financoval australský vydavatel časopisu Penthouse, Damien Costas.

“Má co říct, tak jej nechme, ať to řekne,” prohlásil v minulých dnech.

“Takhle jsme dopadli,” řekl dnes. “Toto je cena, která se platí za svobodu slova.”

Milo má zítra promluvil v australském parlamentu, ačkoliv se to neúspěšně snažili zablokovat Zelení. Bude mluvit na privátní večeři s médii a politiky, které pozval senátor David Leyonhjelm.

Komentáře

komentáře