Polský velvyslanec se ve Švédsku pustil do tamních médií

0

Polský velvyslanec ve Švédsku, Wiesław Tarka, odsoudil tamní levicový deník Dagens Nyheter a jeho šéfredaktora Petera Wolodarskeho, s tím, že deník prezentuje “jednostranné a často nepravdivé popisy situace v Polsku.”

Ve svém dopise pro Dagens Nyheter velvyslanec Tarka napsal o dvou článcích, o kterých cítí, že nesprávně hodnotí situaci v Polsku. Jeden se týkal pochodu při Dni nezávislosti, ke kterému došlo před měsícem, přilákal téměř 100 tisíc lidí a mezinárodními médii byl označen za “krajně pravicový.”

“Je důležité zmínit, že oslava tohoto dne byla během komunistické vlády mezi lety 1945 a 1989 zakázána. Pamatuji si jako student nepovolené mítinky u hrobu neznámého vojína ve Varšavě,” píše Tarka.

Ačkoliv přiznává, že se pochodu účastnil i menší počet “etnonacionalistů”, Tarka říká: “Byli odsouzeni polským prezidentem Dudou a já cituji: ‘V Polsku není místo pro xenofobii, patologický nacionalismus a antisemitismus.'”

Druhý článek, na který se Tarka zaměřil, tvrdil, že polská vládní strana Právo a spravedlnost chce, aby ženy zůstaly raději doma, než měly kariéru, k čemuž prý slouží vládní program Rodzina 500 a benefity na děti.

“I když se experti liší v názorech, zda je program dobře vymyšlen, nebo ne, v Polsku panuje široký souhlas, že polské rodiny, nejen polské ženy, si zaslouží benefity na děti,” a dodává, že polské ženy jsou jedny z nejúspěšnějších v Evropě. Říká také, že Polsko má v současnosti již třetí premiérku a že ženy obsadily téměř polovinu nejvyšších postů ve společnosti.

Comments

comments