Švédský soud zprostil viny Afričana, který postřelil muže. Nemohl prý vědět, že je zbraň nabitá.

0

Nejdříve soud vinu Afričana uznal a odsoudil jej k 21 měsícům odnětí svobody. Odvolací soud ale rozsudek zcela překvapivě přehodnotil a Afričan odešel jen s měsíčním trestem. Co se stalo?

Na začátku září došlo ve městě Gävle ve Švédsku k incidentu, kdy na zahradní párty u jednoho domu vtrhla čtveřice Afričanů v maskách a hokejovými holemi, a chtěla vědět, komu patří venku zaparkované auto.

Došlo k hádce, při které jeden z Afričanů začal křičet, že všichni Švédové jsou rasisté, a vytáhl pistoli. Jeden ze Švédů se jej pokusil odzbrojit, ale skončil zasažen do nohy.

Naštěstí, jak se ukázalo, šlo o startovací pistoli, která byla nabita gumovými projektily. Zásah do nohy byl tedy sice bolestivý, ale nezpůsobil takové zranění, jako by způsobila střelná zbraň.

Afričan, kterého psycholog při vyšetřování označil jako nebezpečnou osobnost bez možnosti empatie, se hájil, že nevěděl, že je zbraň nabitá, a že chtěl Švédy jen postrašit zvukem výstřelu.

U soudu se dokazovalo, že zbraň nebyla schopná střílet běžné projektily, ale jen gumové, a nepodařilo se prokázat, že by Afričan věděl, že je pistole něčím nabitá. A tak jej soud toho nejtěžšího obvinění zbavil, a odsoudil jej jen za menší přečiny. Člověk, který postrádá empatie, nyní bude moci na švédských ulicích zase něco provést.

Comments

comments