Starostka z Minnesoty se rozbrečela, když jedna z radních odmítla uznat “bílé privilegium”

0

Bílé privilegium je koncept, který tvrdí, že pokud jste ve Spojených státech jako bílý člověk, máte vše mnohem jednodušší právě proto, že jste bílý. Takový koncept je ale velice zjednodušující, a můžeme říct, že i rasistický.

V historii Spojených států byly doby, kdy určitá kasta bílých lidí měla dokonce nižší sociální status, než svobodní černoši. Jednalo se o tzv. indentured servants, což byli lidé z Evropy, kteří si cestu do Ameriky museli odpracovat dlouholetou službou, během které měli minimum práv. Ani status těch nejchudších bílých obyvatel Jihu nebyl svého času privilegiem a svobodný černoch mohl mít status mnohem vyšší.

Nicméně je pravdou, že obecně, do roku 1965, měli bílí Američané oproti těm nebílým psané i nepsané výhody, či privilegia. To po roce 1965, tedy před 52 lety přestalo platit, a mluvit dnes o privilegiu, pokud vás v rámci pozitivní diskriminace nevezmou na školu nebo do zaměstnání, je minimálně hloupé.

Jedná se nicméně o ideu, které někteří Američané, ti levicově orientovaní, věří, a jsou na ní velmi citliví. To se nyní ukázalo i na video záznamu z radnice ve městě New Brighton ve státu Minnesota, kde se starostka rozplakala, když jiná radní odmítla uznat, že by jako běloška měla nějaká privilegia.

Začalo to, když radní Mary Burg začala přednášet, že “všichni máme bílé privilegium. Nevíme, jaké to je nemít jej. Prostě jej máme. A to nejde. Podívejte se, kdo tu je. Nemůžeme se hnout dopředu, protože všichni máme bílé privilegium. Nemůžeme, protože neznáme rozdíl jaké to je nemít jej.”

Na to nesouhlasně reagovala radní Gina Bauman, která řekla, že jako dítě italských imigrantů musela tvrdě pracovat, aby získala, co má.

“Protože jsem bílá, tak si myslíte, že jsem celý život privilegovaná? Děláte si legraci? Vyrostla jsem v italské čtvrti. Přišli sem – můj dědeček přišel – nemluvili anglicky, ale přizpůsobili se.” A dodala: “Odmítám, že si myslíte, že mám bílé privilegium.”

V tu chvíli se do debaty vložila starostka Val Johnson a debata eskalovala.

“Jste přesně ten důvod, proč potřebujeme tuto komisi. Pokud nechápete bílé privilegium, tak ty lidi nereprezentujete. Odmítáte jim naslouchat a to co jste právě řekla je nejvíc rasistické…”

“Promiňte?” Ozvala se znovu Bauman. “Už mě z toho nikdy neobviňujte. Nemáte důvod něco takového říkat na veřejnosti…”

“Nechtě mě to říct jinak,” odpovídá starostka. “Toto prohlášení je jedno z nejvíce rasistických věcí, které jsem kdy slyšela.”

“Jaké prohlášení?” Ptá se Bauman.

“Že jste uražena faktem, že necítíte bílé privilegium,” odpovídá starostka. “Bílé privilegium existuje a je to něco, co musíme v této zemi přijmout.”

Ženy se dál dohadují, načež se starostka rozbrečí.

“Přestaňte mě přerušovat. Dokončím své prohlášení. To, co jsem slyšela, byl rasistický výrok…Jsem na to citlivá. Jsem tak zanícená pro to slyšet druhé strany příběhu, a to, že odmítáte fakt, že bílé privilegium existuje, nechápu.”

Comments

comments