Ve Švédsku počet sexuálních útoků oproti loňskému listopadu vzrostl o třetinu

0

Švédská policie sdělila, že počet nahlášených sexuálních útoků je o 33 procent vyšší, než v loňském listopadu. Policie tvrdí, že je to dílem díky iniciativě #metoo, která spustila vlnu nahlašování obtěžování, o kterém se ženy předtím bály mluvit.

Celkový počet sexuálních trestných činů v listopadu činil 868, alespoň podle statistiky Rady pro prevenci kriminality (Brå).

Ačkoliv většina případů souvisejících s kampaní #metoo se týká sexuálního harašení nebo obtěžování na pracovišti, Brå nesdělila detaily stížností, které obdržela. Rada ale sdělila počet znásilnění, které jsou samostatnou kapitolou v kategorii sexuálních útoků, kdy v listopadu bylo prý znásilněno 631 lidí, bez specifikace pohlaví.

“Víme, že asi jen jedna oběť z deseti na policii nahlásí, že se stala obětí sexuálního zločinu, ale po debatě #metoo se více lidí odhodlává svěřit se, a vynést případ na světlo,” tvrdí vyšetřovatelka Lisa Wallin.

Počet sexuálních útoků ve Švédsku, tak jako všech trestných činů, je od roku 2006, kdy se statistiky začaly zveřejňovat, nejvyšší. V průzkumu, který Brå v listopadu provedla, se 15,6 procent dotázaných svěřilo, že v uplynulém roce byli obětí sexuální útoku nebo harašení.

Komentáře

komentáře