Juncker si pochválil “spící krásku” Lisabonskou smlouvu za její vliv na vytvoření “Evropské armády”

0

Prezident Evropské komise pochválil “spící krásku” Lisabonské smlouvy za pomoc při vytvoření “Evropských obranných sil” nebo také Armády Evropské unie.

Smlouva byla původně nazývána “Evropskou ústavou”, než se z ní stala Lisabonská smlouva. Předtím byla ale odmítnuta v referendu ve Francii a v Holandsku. A odmítli jí i v Irsku, ale referendum se opakovalo, dokud se pro Smlouvu nevyslovila většina.

Dnes Juncker přiznal, že tento dokument byl katalyzátorem pro vytvoření instituce potřebné k vytvoření evropského superstátu.

V prohlášení naznačil spojení Lisabonské smlouvy a dohody PESCO podepsané v listopadu 23 členskými státy EU, která fakticky umožňuje integraci ozbrojených sil jednotlivých členských zemí, navýšení rozpočtu pro zbrojení a jednotné velitelství.

Napsal: “V červnu jsem řekl, že je čas probudit Spící krásku Lisabonské smlouvy: stálou strukturovanou spolupráci. Šest měsíců později a děje se to. Vítám kroky, které dnes členské státy učinily, aby položily základy Evropské obranné unie.

“Evropa nemůže a nesmí outsourcovat (v podstatě využívat pro svou ochranu USA) svou bezpečnost a obranu. Evropský fond obrany, který Evropská unie navrhla, tyto snahy doplní a přispěje k obranné spolupráci – včetně potenciálního financování projektů, které dnes byly představeny.”

Juncker přímo nastavil časový limit, do kterého by Evropská armáda měla existovat. Je jím rok 2025.

Ke stejnému datu by si bývalý prezident Evropského parlamentu a předseda německých socialistů Martin Schulz přál vytvoření federální Evropy. Neboli Spojených států evropských. A každá země, která tomuto plánu bude stát v cestě, by měla být z bloku vyloučena.

Komentáře

komentáře