V Moskvě zadrželi teroristy, co chtěli útočit během oslav nového roku

0

“Včera byla výsledkem operace FSB zadržena v moskevském regionu skupina lidí ze střední Asie, která plánovala teroristické útoky, včetně sebevražedného atentátu během oslav nového roku a během prezidentské kampaně (prosinec 2017 – březen 2018). Tajná služba zajistila výbušná zařízení, a zničila jejich zbraně a munici nalezené v jejich laboratoři,” oznámil dnes šéf Federální bezpečnostní služby FSB Alexander Bortnikov.

Bortnikov vysvětlil, že podle informací, které má FSB k dispozici, vůdci mezinárodních teroristických organizací pokračují ve svých snahách vytvořit na různých místech Ruska teroristické buňky.

“Teroristické útoky v Petrohradě a v autonomní oblasti Khanty-Mansi, zabránění 61 zločinům spojených s terorismem ve fázi přípravy včetně 18 naplánovaných teroristických útoků namířených na veřejná místa, stejně jako eliminace 56 teroristických buněk tento trend podporují,” dodal.

Podle Bortnikova bylo v roce 2017 zlikvidováno 78 teroristů a jejich kompliců a zadrženo 1018 ozbrojených “vzbouřenců”.

Bortnikov dále uvedl, že bezpečnostní opatření zabránily do země vstupu “17500 cizinců podezřelých ze zapojení do teroristických aktivit na území Ruska.”

“80 občanům, které se náborářům teroristů podařilo získat pro mezinárodní teroristické organizace, bylo naopak zabráněno vycestovat,” dodal.

Program pro prevenci terorismu prý přesvědčil 650 lidí, aby se vzdali svých kriminálních aktivit, ale osvobození Sýrie od teroristů a návrat bývalých islamistických vojáků prý pro Rusko představuje vážnou hrozbu.

“Ve spojení s osvobozením Sýrie syrskou armádou ve spolupráci s ruskými ozbrojenými silami vůdci a militanti Islámského státu hledají cesty, jak pokračovat ve svých aktivitách v jiných zemích včetně Ruské federace,” řekl ještě Bortnikov.

Úřady prý ale mají situace zcela pod kontrolou.

Komentáře

komentáře