Senátní volby v Alabamě (znovu) podle rasového klíče

0
Vítězný demokrat Jones se raduje se svými voliči

Senátní volby v jižním státě Alabama byly jednou z nejsledovanějších událostí americké politiky poslední doby. Stáli proti sobě republikán a kovaný Jižan Roy Moore, a demokrat a levicový aktivista Doug Jones.

Ačkoliv levice i tzv.občanští nacionalisté či konzervativci mají v posledních letech až desetiletí tendenci mluvit o americkém národu jako o něčem, co se nerozděluje podle rasy a původu, realita ukazuje, že jednotlivé rasové skupiny v USA sledují své vlastní zájmy. Velmi dobře to bylo vidět na právě těchto senátních volbách, které vyhrál Jones a stal se po 25 letech prvním demokratickým senátorem za jižanskou Alabamu.

Výsledek byl těsný. Pro Jonese hlasovalo 49,9 procent voličů, pro Moora 48,4. Moore včera k volbám dokonce jako plnokrevný Jižan dorazil na koni.

Pojďme se ale zastavit u procent. Pokud by Amerika byla skutečně jedním národem bez ohledu na rasu a původ, volilo by Jonese 49,9 procent jak mezi bílými Američany, tak černochy a Moora by volilo 48,4 procent bílých voličů a stejný počet černých voličů. Ale to se nestalo. Kandidáti byli voleni podle jasného rasového klíče, což existenci jednotného amerického národa dokonale popírá.

Podle výsledků, které zveřejnil Washington Post, 96 procent černých voličů volilo Jonese, a 68 procent bílých voličů Moora. Moorovi u konzervativních Jižanů mohlo uškodit obvinění z dnes populárního sexuálního obtěžování, které ovšem Moore popírá. I tak je výsledek dostatečně výmluvný. Kompletní statistiku hlasování naleznete zde.

Demografie v Alabamě jde proti zájmům bílých voličů. Zatímco v roce 1990 bylo bílých obyvatel Alabamy 74 procent, dnes je to asi 65 procent.

Komentáře

komentáře