Švédské feministky jsou v zemi pronásledované radikálními muslimy

0

Levicové feministky ve Švédsku zažívají rozčarování, když se pro ně stává nemožným organizovat své akce na imigranty ovládaných předměstích.

Muslimští obyvatelé těchto předměstí mají s feministkami problém, že prý mají na jejich ženy nežádoucí vliv. Přitom právě feministky z různých levicových skupin léta bojovaly za práva migrantů a jejich volný pohyb. Kritiku islámu označovaly za rasismus a islamofobii. A byly přesvědčeny, že v západním světě vedle sebe lidé s rozdílnými způsoby života mohou spoluexistovat.

Nyní se ukázalo, že takové přesvědčení bylo tragickou chybou. Feministky jsou z míst, které jsou okupovány imigranty, muslimskými ženami vyháněny.

Dobrým příkladem je Nalin Pekgul, sociální demokratka, která žila na předměstí Tensa 30 let a nyní chce odejít. “Už se necítím v bezpečí. Muslimští fundamentalisté čtvrť ovládli a není možné, když chci jet do centra, aby se to obešlo bez obtěžování. Jsem mezi nimi známá a nestojím o problémy,” říká.

Přitom Pekgul zpočátku věřila, že většina imigrantů radikální muslimy odmítá. Zjistila, že opak je pravdou a situace ve čtvrti je prý stále horší. “Lidé z Tensy jsou vůči mě stále agresivnější. Přestala jsem chodit do svých oblíbených restaurací. Byla jsem tam stále víc šikanovaná,” řekla televizi.

Stejnou zkušenost má bývalá levicová politička Zeliha Dagliová. Ta zase žila na předměstí Husby, které je nyní již zcela pod kontrolou muslimů. Dagliová přitom založila feministickou skupinu “Feminismus Fororts”. Feministky jsou ale ve čtvrti nežádoucí. Ulice prý hlídá samozvaná morální policie a kontroluje chování žen na veřejnosti. “Bylo mi řečeno, že chceme z žen sejmout závoje, a že nejsme slušní lidé,” říká feministka. “Bylo mi řečeno, ať se starám o sebe. Už jsem se tam necítila bezpečně.”

“Chci žít v sekulární společnosti, ve které platí lidská práva,” dodává. “Toto už není Husby. Už nezapadám do nových norem a tradic. Chtěla jsem žít jako všichni ostatní, proto jsem se přestěhovala do centra Stockholmu. Tam mě nikdo nekontroluje a nestará se, jak chodím oblečená nebo s kým mluvím.” Zatím.

Ale i přes obrovské nepřátelství, kterému ze strany svých dřívějších chráněnců, kteří ji nakonec vyhnali z domova, čelila, je Dagliová stále optimistická. Na otázku, jestli změnila názor, řekla, že skoro, ale ne docela. Stále si myslí, že migrace je pozitivní, a že jednou bude na předměstích zase bezpečno.

Komentáře

komentáře