Libyi prý do února “dobrovolně” opustí 15 tisíc migrantů, tvrdí EU

0
Afričtí migranti v Libyi

Vládní zadržovací tábory v Libyi by do února mohlo opustit až 15 tisíc afrických imigrantů, kterým by bylo umožněno vrátit se domů. Řekla to šéfka zahraniční politiky EU Federica Mogherini.

Lídři EU a AU (Africká unie) před dvěma týdny oznámili plán zrychlení “dobrovolných” deportací a do února chtějí asistovat prvním 15 tisícům zadržených Afričanů. Celá operace proběhne ve spolupráci EU, AU, OSN a libyjských úřadů.

V minulém roce bylo domů vráceno 16 tisíc lidí, ale lídři se dohodli na zrychlení prý poté, co vyšlo najevo, že v Libyi s chycenými Afričany bují otrokářský obchod. EU je obviňována levicovými aktivisty, že tento stav spoluprací s Libyí, která imigranty na svém území zadržuje, umožnila, píše Daily Mail.

Pro EU, AU a OSN zůstává výzvou, jak dostat zpět domů nebo ochránit zbylých 700 tisíc migrantů, kteří se nyní v Libyi nachází, a kdy ne všichni jsou v oblastech pod kontrolou vlády.

Mogherini řekla, že za poslední dva týdny bylo z Libye vráceno domů 2000 migrantů.

Také oznámila, že EU vložila dalších 100 milionů eur do euro afrického fondu, který má pomoci obnovit stabilitu v zemích, odkud odchází nejvíce imigrantů. Mogherini prý požádá ostatní členské státy, aby přispěly víc.

Čtyři státy střední Evropy – Maďarsko, Polsko, Slovensko a Česká republika, oznámily, že do fondu vloží 35 milionů eur na posílení vnějších hranic EU i hranic Libye.

Komentáře

komentáře