Rozdíl mezi platy mužů a žen je dán tím, že si ženy vybírají obory s nižší mzdou, tvrdí studie

0

Důležitou veličinou, která stojí za rozdílem v platech mužů a žen je to, že mladé dívky usilují o hůře placenou kariéru, než chlapci. Tvrdí to nejnovější studie.

Data analyzovaná ze vzorku téměř 8 tisíc britských teenagerů, kteří byli součástí výzkumu Institutu pro vzdělání londýnské University College ukázala, že vysněná budoucí práce čtrnáctiletých dívek je hodnocena o 27 procent hůře, než povolání, o kterém ve stejném věku sní chlapci.

Ačkoliv si obě pohlaví volila dobře placené obory, rozdíl v platech zůstal, i když vědci vyřadili volbu profesionálních sportovních hvězd, kterou volili někteří chlapci.

Nejpopulárnějšími obory mezi dívkami bylo lékařství a právo, ale i obor učitelky na střední škole, zpěvačky, veterinářky, sestry a porodní sestry.

Seznam chlapců zahrnoval profesionální sportovce, softwarového inženýra, inženýra, příslušníka armády, architekta a učitele, píše Telegraph.

Profesorka Lucinda Platt říká, že nálezy studie ukazují “důležitost rozpoznání role volby jak chlapců tak dívek v přetrvávání nerovností na trhu práce.”

Platt, která je jednou z autorek výzkumu, dodala, že mladí lidé by měli být “povzbuzováni a podporováni uvažovat mimo genderové stereotypy,” když přemýšlí o své budoucí kariéře.

Další z autorů studie, Dr.Sam Parsons byl překvapený, když objevili takové “genderové rozdíly” v tužbách teenagerů, a řekl: “I přes to, že míří akademicky i profesionálně vysoko, dívky stále usilují o spíše hůře placená místa.”

Rozdíl v platech mužů a žen je na Západě velká téma a kritici tvrdí, že jeho důvodem je sexismus, ačkoliv mnoho důkazů to vyvrací a ukazuje, že důvodem je právě volba jednotlivých žen pracovat v hůře placených oborech.

Komentáře

komentáře