Stovky bojovníků Islámského státu se vracejí do Evropy

0

AFP – Když Islámský stát v roce 2014 vyhlásil svůj kalifát na území Iráku a Sýrie, ze světa na jeho území přišlo asi 40 tisíc lidí, aby zde bojovali v jeho řadách.

Nyní jich v posledních kapsách odporu bojuje sotva pár set, protože Islámský stát už fakticky neexistuje.

Co se ale stalo s těmi ostatními?

Tisíce jich bezpochyby padlo v bojích nebo následkem náletů ruských či koaličních sil. Ale mnozí přežili a stále představují ohromné nebezpečí.

“Otázkou je: Kolik jich zemřelo? Kolik jich tam stále je a je ochotno bojovat? Kolik jich odešlo bojovat jinam?” Ptá se Seth Jones, ředitel Centra pro Mezinárodní bezpečnost a obranu při Rand Corporation.

“Kolich se jich vzdalo? Myslím, že odpověď nemáme.”

Mezinárodní protiteroristické skupiny vkládají obrovské úsilí na zodpovězení těchto otázek, a snaží se pojmenovat, spočítat a vystopovat zahraniční bojovníky IS.

Francie říká, že 1700 jejích občanů od roku 2013 odešlo od Iráku a Sýrie, aby se připojili k IS. 400 až 450 z nich bylo zabito a 250 se vrátilo. Podle ministra zahraničí Jean-Yves Le Drian jich v oblasti středního východu je stále ještě asi 500 a návrat do Francie je pro ně obtížný.

Nicméně jedná se o dalších 500 lidí, o kterých se nic neví, kteří mají bojové zkušenosti a umí používat zbraně nebo vyrábět bomby.

Specialista na terorismus Bruce Hoffman z Georgetown University odhaduje, že z válečné zóny uprchly tisíce.

“Dnes je mnoho z nich pravděpodobně na Balkáně, kde se drží při zemi a čekají na příležitost, aby se infiltrovali mezi ostatní v Evropě,” říká.

Někteří odešli na jiná džihádistická bojiště.

Podle Thomase Sandersona z Centra pro Strategické a mezinárodní studie nejméně 80 bojovníků z Maroka, Ruska, Saudské Arábie a Jemenu odešlo v květnu na Filipíny, kde Islámský stát bojuje s vládními vojáky.

Lidé z provincie Jowzjan v severním Afghanistánu zase říkají, že si tam nedávno zřídili tábor francouzsky mluvící veteráni IS z Francie a severní Afriky.

Mají možnosti se zapojit i do dalších konfliktů, které se odehrávají v Libyi, Somálsku, Jemenu a dalších místech v Africe.

Porážka Islámského státu v Iráku a Sýrii neuzavřela únikové cesty. Bojovníci IS se zamíchali mezi uprchlíky, nebo si uplatili cestu do Turecka.

Mnozí ale nemají jinou volbu, než dál bojovat. Nikdy se neplánovali vrátit, protože jim většinou hrozí vězení, říká Jones.

“Pro mnohé to byla cesta bez návratu. Chtěli žít v kalifátu, nastálo. Proto nevidíme, že by se jich vracelo větší množství.”

Komentáře

komentáře