Migranti v Srbsku kempují v otevřené krajině. Marně se snaží dostat na západ.

0
Foto AP

AP – Několik stovek migrantů kempuje v mrazech na srbské hranici s Chorvatskem. Snaží se dostat dál do Evropy, ale moc velké šance nemají.

Novináři hovořili se srbskou reprezentantkou Lékařů bez hranic, která si stěžovala, že migranti nemají přístup k tekoucí vodě a toaletám a musejí spát venku v mrazech. Tak ale žijí i srbští bezdomovci, jejichž osudy ovšem stránky světového tisku neplní.

Ačkoliv je tzv.balkánská cesta z Turecka do Řecka nebo do Bulharska a pak do Makedonie a Srbska oficiálně uzavřena, imigranti tudy dále procházejí.

Ačkoliv jejich počty poklesly, asi 4000 lidí se v Srbsku nachází v azylových centrech a možná 400 dalších se pohybuje někde venku. Všichni se snaží dostat na západ. Nejen v Srbsku ale i jinde na Balkáně uvízly tisíce lidí, kteří byli zatlačeni zpět, nebo byli zastaveni maďarským plotem. Ti, co mají peníze, se obracejí na pašeráky.

Agentura AP mluvila v Srbsku s Alžířanem Ahmedem Allouim, který je typickým příkladem ekonomického imigranta. “V Alžírsku je špatný život,” odhaluje realitu většiny zemí, odkud do Evropy imigranti přicházejí.

Ale dobrý život v Evropě nezpůsobilo podnebí, ani nějaké mávnutí kouzelného proutku, ale evropští lidé. Nahraďte je těmi, kdo utíkají ze své bídy, a vše se rozplyne.

Komentáře

komentáře