Ignorujte nemuslimské doktory, radilo britské muslimské rádio posluchačům

0

Muslimská rádiová stanice v Británii, která doporučovala svým posluchačům nedbat na rady nemuslimských doktorů, porušila pravidla britské obdoby naší Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Ofcomu.

Ofcom shledal, že nottinghamské rádio Dawn porušilo dvě pravidla: vysílalo urážlivé komentáře vůči nemuslimům a dalo posluchačům potenciálně nebezpečné lékařské rady.

Během vysílání v jazyce Paňdžábu náboženský učenec, neboli muftí, udělil rady volajícímu diabetikovi, aby neposlouchal nemuslimské doktory, kteří mu radí, aby se na delší čas vyhnul půstu.

“Pokud je to nemuslimský lékař, kdo dává takové doporučení, jeho rada nemá žádnou váhu. Není vůbec důležitá,” řekl.

“Co musíte udělat je zkontrolovat, kdo takovou radu dává. Řádný muslimský lékař, který je nábožný, vám špatně neporadí,” dodal.

Jelikož po vysílání následovala stížnost, Ofcom jí prověřil.

“Podle názoru Ofcomu takové doporučení mohlo diabetikovi způsobit potenciálně vážné poškození zdraví. Ať už z důvodu neléčení se, protože jeho doktor nebyl praktikující muslim, nebo z důvodu zpochybnění legitimního lékařského doporučení.”

V rozhodnutí se také píše, že muftí se nevyjádřil, že nemá lékařské vzdělání.

Ofcom si ovšem neodpustil chválu na stanici, kterou ocenil za její zaměření na muslimskou komunitu a to, že svým posluchačům nabízí náboženské rady. Ačkoliv Ofcom uznal, že někteří posluchači programu preferují muslimské doktory, pořad byl nicméně diskriminační a potenciálně urážlivý.

Vlastníci stanice se za pořad omluvili. Nebylo prý jejich záměrem nabádat posluchače, aby nevyhledávali řádnou lékařskou péči.

Komentáře

komentáře