Ve Švédsku zavádějí zákon vyžadující písemný souhlas partnerů před sexuálním stykem

0

Levicová švédská vládní koalice chce drasticky zpřísnit zákony týkající se souhlasu se sexem, které budou ze strany obou partnerů v budoucnu vyžadovat předchozí ústní nebo písemný souhlas, píše německý Die Welt.

Vláda tvrdí, že nové zákony, které vejdou v platnost v červenci příštího roku, budou vyžadovat jasný ústní nebo písemný souhlas se sexem. Pokud takový souhlas nebude existovat, oba partneři se vystavují nebezpečí obvinění ze znásilnění.

V současnosti je podle švédských zákonů vše v pořádku dokud jeden z partnerů neřekne “ne” kromě případů extrémní intoxikace. Nová legislativa tvrdí, že bude stačit ústní souhlas, ale kritici tvrdí, že pro jistou ochranu před obviněním ze znásilnění bude třeba mít souhlas písemný.

Premiér Stefan Löfven novou legislativu hájil: “Vzkaz je jednoduchý. Musíte se osoby, se kterou chcete mít sex, zeptat, jestli chce. Pokud si nejste jistí, musíte jí nechat být. Sex musí být dobrovolný.”

Zákon je prý inspirovaný kampaní #metoo, ve které byli mnozí prominenti politiky a kultury obvinění ze sexuálního zneužívání.

Švédští politici a média se na potřebě zákona shodli. Objevil se zatím jen jeden nesouhlasný hlas ze strany sloupkaře Staffana Heimersona, který zákon označil honem na čarodějnice a přirovnal jej ke Stalinovým čistkám. Krátce poté, co jeho sloupek vyšel, byl novinami Aftonbladet z místa vyhozen.

Komentáře

komentáře