Německá škola zrušila vánoční oslavu kvůli stížnosti muslimské studentky

0
Ilustrační foto

Příliv cizinců z jiného kulturního prostředí má beze všech pochyb přímý vliv na způsob života, který jsme doposud vedli. Důkazem toho je událost ze 600 let staré německé školy, která po stížnosti muslimské studentky zrušila oslavu Vánoc v době vyučování. Muslimka si stěžovala, že zpěv koled není kompatibilní s islámem.

Po poprasku v lokálních médiích kvůli zprávám, že Johanneum Gymnasium v Lüneburgu zrušilo oslavu Vánoc kvůli stížnosti ředitel školy přiznal, že škola bude mít k oslavám “citlivý přístup.”

Ředitel Friedrich Suhr potvrdil, že stížnost přišla, ale popřel, že stojí za rozhodnutím vedení školy – jedné z nejstarších v severním Německu – vánoční oslavy posunout a účast na nich učinit dobrovolnou.

Ředitel také potvrdil, že hodiny hudební výchovy ve škole už nebudou zahrnovat písně s náboženskou tématikou s odkazem na regionální vzdělávací radu, která požaduje, aby učitelé brali ohled na žáky z minorit.

Mluvčí rady tuto interpretaci ovšem popřel s tím, že je na školách samotných, jak se k tomu postaví a že určitě nevyžaduje zákaz křesťanských písní.

Mluvčí Bianca Schöneich nicméně varuje, že “náboženský obsah ve školách by měl být v rozumné míře”, a dodala, že “vánoční párty by neměla mít charakter bohoslužby.”

Několik církevních hodnostářů už na školu pro její přecitlivělý přístup zaútočilo . Prelát katolické církve Dolního Saska Felix Bernard řekl, že náboženská muzika je v Německu součástí “našeho kulturního dědictví.”

“Zpěv vánočních koled není ani přiznáním se k víře ani bohoslužbou,” řekl pro Hannoversche Allgemeine Zeitung.

Biskup Nikolaus Schwerdtfeger dodal, že nevidí problém v tom, aby se křesťanské koledy zpívaly během křesťanských oslav v křesťanské zemi.

“Fakt, že se školní vánoční oslava nebude konat během vyučování, shledávám smutným a absurdním.”

Norddeutscher Rundfunk informoval, že událost vyvolala mezi studenty na gymnáziu vzrušenou debatu, kdy jeden řekl: “Něco, co nikdy nebyly problém, se najednou problémem stalo.”

Na druhou stranu mluvčí studentů s indickým jménem Thurka Parathaman (na fotce vpravo) krok k omezení Vánoc na škole hájí s tím, že není správné mít událost pro křesťany, která vylučuje jiná náboženství.

Komentáře

komentáře