Občané EU se nejvíc obávají migrace a terorismu

0

Voliči napříč EU se shodují, že terorismus a imigrace jsou největšími výzvami, kterým blok čelí – a to mnohem víc než ekonomika, nezaměstnanost nebo změna klimatu.

Imigrace trápí největší počet občanů EU – 39 procent, terorismus je hned na druhém místě s 38 procenty. Zjistil to nejnovější průzkum Eurobarometer.

Mezi terorismem a třetí největší obavou – ekonomickou situací – je rozdíl 21 bodů. Následují obavy z využití veřejných financí (16 procent), nezaměstnanost (13 procent) a změny klimatu (12 procent).

Ačkoliv obava ze změn klimatu od roku 2010 roste (tehdy jen 5 procent), strach z terorismu a migrace se za posledních 7 let zdvojnásobil a představuje pro Evropany největší obavy.

Čísla, získávaná dvakrát za rok na jaře a na podzim Evropskou komisí, také ukazují, že strach z migrace byl největší na konci roku 2015 v době vrcholu migrační krize, kdy dosahoval 58 procent.

Imigrace nejvíc trápí Estonsko (62 procent), Českou republiku (58 procent), Maďarsko (58 procent) a Slovensko (43 procent). Ve zbývajících 24 členských státech je to druhý největší problém, kterému čelíme.

Česká republika je pak zemí, kterou z celé EU nejvíc trápí terorismus. Je to 53 procent. Naopak v Maďarsku je to 45 procent. Maďaři se zřejmě cítí více chránění, než my.

Komentáře

komentáře