Achilles bude mít v novém zpracování Tróji tmavou pleť

0
Foto BBC / Netlfix

Achilles, nejslavnější hrdina řeckých bájí. V Homérove Iliadě, báji sepsané před téměř třemi tisíci lety, je popsán jako světlovlasý válečník, což byla charakteristika mnoha starých Řeků, než se smísili s okolní populací. Brad Pitt, který jej představoval v posledním známém filmovém zpracování legendy o dobývání Tróje, byl jeho zpodobnění asi nejblíže. Přesto se v nejnovějším zpracování, které vyprodukovala spolupráce BBC a Netflixu, objevuje Achilles v podání černého herce Davida Gyasiho.

Středoevropan už o tomto záměru informoval v červenci, kdy se poprvé zveřejnil casting na hlavní role. No, zdá se, že je to vážně pravda.

Tak Achilla viděli staří mistři

Opět, tak jako v případě jiných děl z produkce BBC, jako byl rytíř Robert de Beaumont, nebo královna Margaret z Anjou, se BBC neobtěžuje vysvětlovat nebo obhajovat svůj čin překrucující evropskou historii, který, pokud se jedná o neevropskou historii a kulturu obvykle odsuzuje jako “kulturní přivlastňování”, tak jako například v tomto případě.

Jinými slovy, přebírat či měnit cokoliv z africké, asijské, indiánské nebo jiné kultury je přísně zakázáno. Hanobit, překrucovat, falšovat a lhát o evropské kultuře je přísně dovoleno.

Mohou si natáčet své seriály a vytvářet fiktivní hrdiny, ale dokud nespálí všechny staré knihy a neumlčí všechny hlasatele pravdy, je taková filmová propaganda jen k smíchu.

Komentáře

komentáře