Kancléř Kurz proti islámským školkám ve Vídni

0

Studie o islámských mateřských školkách vyvolala na rakouské politické scéně poprask. Kancléř Sebastian Kurz vyzval rudo-zelenou vídeňskou radnici: “Už nemůžeme trpět, že děti ve Vídni vyrůstají v etnicky a nábožensky uzavřených školkách.” Píše Krone.

Autoři studie se nedokázali shodnout na společném závěru a tak zmínili jen některé problémy. Těmi jsou například jazykové deficity u dětí – čečenské děti se učí turecky, a nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Dalším je to, že od roku 2015 byly lekce náboženství ve školkách přesunuty na volný čas, kdy nad nimi není žádná kontrola. Je ale zaznamenán případ jednoho rodiče, který si náboženské hodiny chtěl vynucovat hrozbami zabitím.

Kancléř Kurz požaduje přísnější kontroly a nasazení většího počtu školních inspektorů.

Rudo-zelená koalice na vídeňské radnici se ale brání. “Značně jsme zintenzivnili kontroly,” reaguje rudý radní Jürgen Czernohorszky. “Jejich počet se zvýšil ze 13 na 20. Jsou plánována další opatření. Je smutné, že federální kancléř přilévá olej do ohně, zvláště když studie ukazuje, že oběťmi tohoto vyloučení a stigmatizace jsou děti.”

Středoevropan už v létě psal, že Kurz, tehdejší ministr, by chtěl islámské školky zrušit úplně. Ve Vídni je navštěvuje asi 10 tisíc muslimských dětí. Už tehdy si ale Středoevopan kladl otázku, čemu prospěje, když se tyto školky zruší, a děti budou převedeny do běžných školek mezi rakouské děti. Komu to pomůže?

Komentáře

komentáře