Robot se naučil šachy za 4 hodiny a objevil dosud neznámé tahy

0
Shutterstock / Arkhipov Aleksey

Je nutné mít strach z umělé inteligence? Možná ano.

Profesor Michael Wooldridge z Oxfordu varuje, že umělá inteligence se může vymknout z ruky a stroje se stanou natolik komplexní, že inženýři, kteří je stvoří, jim přestanou rozumět, a nebudou schopni předpovědět jejich chování, píše Daily Mail.

AlphaZero, program umělé inteligence, se tento měsíc ukázal jako nejlepší šachista všech dob, kdy porazil dosavadního šampiona, jiný program zvaný Stockfish 8, v maratonu 100 her.

Co je ale ohledně AlphaZero strašidelné, že program se šachy naučil jen za čtyři hodiny. Dostal pravidla, a naučil se vítězit tím, že hrál proti sobě. Staletí znalosti šachů a taktiky této hry zvládl za rekordní dobu a pak pokračoval.

Ve 240 minutách praxe se program nejen naučil hrát, ale rozvinul taktiky, které jsou jednoznačně nové, a odhalil svou schopnost pokořit lidskou inteligenci. Některé vítězné tahy nebyly za 1500 let této hry dosud zaznamenány.

Použít krále jako útočnou figurku? Bezprecedentní. Ale AlphaZero to zvládl s nelítostnou samoučící logikou.

Britský šachový velmistr Simon Williams si dělá legraci: “6.prosince AlphaZero ovládl šachový svět…vyřešil hru a konečně si podrobil lidskou rasu jako domácí mazlíčky.”

AlphaZero se zrodil v Londýně ve společnosti DeepMind, kterou před třemi lety koupil Google za 400 milionů liber.

Naprogramování AlphaZero se dá popsat jako algoritmus – soubor matematických instrukcí nebo pravidel, které mohou poskytnout odpovědi na různé problémy.

Jiný výraz je nástroj pro “hluboké vzdělávání stroje”. Čím více dat uměla inteligence jako je AlphaZero zprocesuje, tím víc sama sebe učí – přeprogramováním se na nové znalosti.

Tímto způsobem její problémy řešící schopnosti budou stále silnější. Bude násobit svou inteligenci daleko za možnosti lidského mozku a tím se dostane mimo limity lidského myšlení.

Ačkoliv systém má pomáhat v lékařství a obecně sloužit lidem, se svými schopnostmi se dokáže vymknout z ruky mimo jakékoliv naše chápání.

Komentáře

komentáře