Syřan žijící ve Švédsku zatčen za plán útoků v dánské Kodani

0

Dánské úřady zatkly a obvinily třicetiletého syrského žadatele o azyl žijícího ve Švédsku, který chtěl v listopadu spáchat teroristický útok v Kodani.

Syřan byl zatčen ve čtvrtek během společné operace, která zahrnovala i příslušníky dánské tajné služby. Souběžně s tím byl zatčen i společník muže, který se nacházel v Německu. Aneb kouzlo otevřených hranic, kdy nám islámští teroristé volně běhají po Evropě a plánují své útoky.

Podle vyšetřovatelů muž spolupracoval s jiným Syřanem, který byl loni zatčen na dánsko-německé hranici poté, co se u něj našly výbušniny, 17 tisíc sirek, radio vybavení a roznětky. Ten byl obviněn z terorismu a věří se, že má napojení na Islámský stát.

K zatčení došlo pár měsíců poté, co dánská národovecká Dánská lidová strana společně s dánskými konzervativci ohlásili, že podpoří legislativu na posílení bezpečnosti na hranicích se Švédskem kvůli hrozbě islámského terorismu.

Laura Lindahl, poslankyně z vládní levicové Dánské liberální aliance, promluvila proti přísnějším kontrolám: “Musí existovat skutečně vážná hrozba, která by kontroly na hranicích ospravedlnila a vyvážila nevýhody, které to způsobí běžným lidem při jejich každodenním přechodu hranice za jejich prací.”

Komentáře

komentáře