Po převratu v Zimbabwe se někteří bílí farmáři vracejí zpět a je to velká sláva

0

Bílý farmář Rob Smart byl v červnu tohoto roku vyhnán ze své půdy zásahovou jednotkou policie, která na něj mířila zbraněmi. Ale ještě mohl mluvit o štěstí. Mnoho bílých farmářů bylo v průběhu let zavražděno, jejich půda zestátněna a ekonomika v zemi sražena na to nejhlubší dno. Tak jako jinde v Africe, bývalé kolonie, které za nadvlády Evropanů prosperovaly, se po jejich často násilném odchodu zcela propadly.

V Zimbabwe ale byla situace ještě horší a tak když nedávno za dosud nevyjasněných okolností armáda mírumilovně svrhla dlouholetého vládce a diktátora Mugabeho, všichni očekávali příchod změn.

A jednou takovou, která může dát ekonomice v zemi zase šanci, je návrat bílých farmářů.

A už přicházejí. Rob Smart, který se před Vánoci směl vrátit na svou farmu, byl přivítán davem bývalých zaměstnanců a jejich rodin, kteří neskrývali svou radost. Mnozí plakali a těšili se, že s příchodem Smarta se jim znovu vrátí do jejich životů spokojenost.

Smart měl štěstí, že se o jeho případu dozvěděl přímo nový prezident, a tím se věci podstatně urychlily.

“Jsme hrozně šťastní. Nemysleli jsme si, že tento den ještě přijde,” řekl Smartův syn Darryn. “Vrátit se zpátky na farmu dalo nejen nám, ale i celé komunitě naději, že toto je nová Zimbabwe. Nová země.” Smartův otec farmu vybudoval v roce 1932 ze zarostlé buše.

Pro Annu Matemani (83), jejíž zesnulý manžel na farmě pracoval, je Smartův návrat požehnáním.

“Jsem tak šťastná, že je konečně zpátky. Vždy nám pomáhal a farma dávala práci mnoha našim mladým lidem,” říká babička 15 vnoučat, které vychovala na farmě a která byla u toho, když se Rob Smart narodil.

Radost rodinu poněkud přešla, když na svou zničenou farmu vstoupili. Usedlost je vyrabovaná včetně oblečení, hraček, zbraní, sbírky staletého vína a medailí Robova otce, který sloužil u letectva v bývalé Rhodesii.

“Dědečkových medailí je mi líto,” říká Darryn. “Můžete koupit stoly a židle, ale ne rodinnou historii. Ale díky bohu jsme tady.”

Komentáře

komentáře