Íránské ženy už se nemusí bát trestu za odkryté vlasy. Musí ale na převýchovu.

0
Screenshot

Ženy v Teheránu už se nemusí bát, že budou na ulici zatčeny za nedodržení přísných islámských pravidel ohledně zahalování, prohlásil policejní velitel v Teheránu.

Generál Hossein Rahimi řekl, že ty, kdo se proti kodexu oblékání proviní, už nebudou odvezeny do zadržovacích center, ani nebudou obviněny. Místo toho ale budou muset do “převýchovných center”, píše Sky News.

Nicméně ty ženy, které se proti zákazu opakovaně proviní, obviněny budou.

Generál prohlásil, že více než 100 centry v oblasti Teheránu již prošlo téměř 8000 žen.

Jeho slova vyjadřují zmírnění poměrů v této islámsky konzervativní zemi. Předchůdce policejního velitele, Hossein Sajedinia, ještě minulý rok prohlašoval, že v Teheránu působí 7000 policistů v civilu, kteří dohlížejí na “morálku” a takové prohřešky, jako je “špatný hidžáb”. V roce 2015 tito policisté řešili 40 tisíc případů “špatného hidžábu”, který se týkal většinou žen v autě, které si šátky nechávají jen na ramenou. Tyto případy skončily většinou pokutou.

Přísná pravidla vyžadující zakrytí hlavy ženy šátkem jsou symbolem vlády islámu v této zemi od revoluce, ke které došlo před téměř 40 lety.

Ale íránské ženy se brání a usilovně posunují hranice toho, co je v režimu přijatelné. Místo utažených šátků nosí šátky volně, nezakrývající celé vlasy, a také si lakují nehty.

Prezident Hassan Rouhani, který se dostal k moci v roce 2013, slíbil umírněnější přístup a řekl, že není povinností policie vynucovat islám.

Komentáře

komentáře