Třetina Němců chce Spojené státy evropské

0

Zhruba třetina Němců a Francouzů by chtěla, aby se Evropská unie stala jednou zemí, neboli Spojenými státy evropskými. Naopak v Británii s tímto souhlasí jen 10 procent.

Plán učinit z EU federální superstát na způsob USA do roku 2025 navrhl bývalý prezident Evropského parlamentu a německý socialista Martin Schulz.

Vyzval k rozšíření pravomocí ústavy EU a omezení suverenity národních států, stejně tak k tomu, aby každá zem, která bude stát v cestě, byla z bloku vyhozena.

V průzkumu učiněném před Vánoci a zveřejněném ve čtvrtek, agentura YouGov zjistila, že 30 procent německých respondentů s tímto plánem souhlasí, což z Německa dělá zemi, která ze sedmi dotazovaných zemí plán podporuje nejvíce.

Blízko jsou i Francouzi, kde souhlasí 28 procent.

Zbytek dotazovaných zemí je silně proti. V Dánsku, Švédku, Finsku a Norsku má plán podporu mezi 12 a 13 procenty. Již zmíněná Británie plán podporuje jen 10 procenty.

V rámci EU ale proces jednoho super státu mezitím pokračuje. Nejnověji jde o vytvoření tzv. Evropské armády, ke které se zavázala i Česká republika.

Komentáře

komentáře