Palestinka, kterou natočili při napadení izraelského vojáka, obviněna

0
AHMAD GHARABLI / AFP/GETTY IMAGES

Izrael dnes obvinil Palestinku, která byla natočena při napadení izraelského vojáka v aktu, který měl vojáka vyprovokovat k násilné reakci a podpořit palestinskou věc, informuje BBC.

Ahed Tamimi, která je již několik let symbolem palestinského boje, byla zatčená téměř před dvěma týdny, tři dny poté, co byla natočena, jak kope do vojáka, který stál před vstupem do domu její rodiny na okupovaném Západním břehu.

Její zatčení je pro Izrael ožehavé téma. Levicoví Izraelci se obávají, že se z ní může stát “palestinská Jana z Arku”. Ti pravicoví se zase zlobí, že se voják na videu nechal otloukat a nebránil se. Armáda vydala prohlášení, že se zachoval profesionálně.

Tamimi čelí mnoha obviněním, která zahrnují útok, bránění vojákovi ve výkonu jeho povinností, házení kamenů nebo výtržnictví.

Obhájkyně Tamimi, Gaby Lasky, říká, že některá obvinění budou zřejmě stažena, ale u těch ostatních bude prokuratura žádat nejpřísnější potrestání.

“Jsem si jistá, že ji chtějí zadržovat tak dlouho, jak je to jen možné, protože nechtějí hlas odporu mimo vězení,” řekla Lasky reportérům.

Pokud by byla Tamimi dospělá, hrozí ji až 10 let za mřížemi. Protože je mladistvá, je vysoký trest vyloučen.

Otec Tamimi je známý palestinský aktivista. Protesty na Západním břehu probíhají prakticky nepřetržitě.

Tamimi už se na titulní strany dostala před dvěma lety, když kousla vojáka, který se snažil zatknout jejího mladšího bratra. V roce 2012 se v Turecku potkala s prezidentem Erdoganem a získala ocenění.

Komentáře

komentáře