Domů Svět Zatímco západní feministky velebí hidžáby, východní feministky se jich snaží zbavit

Zatímco západní feministky velebí hidžáby, východní feministky se jich snaží zbavit

0
Foto Twitter

V Íránu právě probíhají demonstrace, které jsou namířeny i proti teokratické vládě v zemi. Hlasem ulice se stávají ženy, které protestují proti povinnosti chodit se zahalenými vlasy.

Podporu demonstrantům už ohlásil americký prezident Trump, který komentoval vypnutí internetu, kterým se šítský režim v Íránu snaží demonstranty ochromit.

Svůj názor na situaci v zemi vyjádřila pro australský Herald Sun íránská emigrantka Rita Panahi. Popisuje, že vyrostla v moderním, sekulárním Íránu, který se po revoluci v letech 1978-79 změnil v zemi všeobecného útlaku ze strany islámských fanatiků.

Ženy v Íránu prý byly svobodné a nezávislé a najednou byly přinuceny nosit závoj nebo čelit zatčení. Právo šaría pak z žen udělalo občanky druhé kategorie.

Ženy v Íránu před islámskou revolucí. Foto Herald Sun

Panahi nechápe, jak mohou západní feministky označovat hidžáb za symbol diverzity a posílení ženy. Pro ní je symbol útlaku.

Video, které se objevilo z demonstrací v Teheránu, ukazuje ženu, jak má svůj hidžáb zavěšený na kusu klacku. I pro ní je hidžáb symbolem útlaku. Mysleme na to, až nám různé aktivistky v Čechách budou tvrdit opak.

Komentáře

komentáře