Němečtí lékaři odmítli povinné testy věku žadatelů o azyl jako neetické

0
Údajně patnáctiletý Afghánec, který zavraždil německou dívku v Kandelu. Jeho skutečný věk může zjistit jen test.

Německá lékařská asociace tvrdí, že povinné testy zkoumající věk uprchlíků jsou eticky špatné a nepřesné. Výzvy k testování zesílily po nedávné vraždě mladé dívky údajně nezletilým Afgháncem, píše Die Welt.

Lékařská asociace (Bundesärztekammer) v prohlášení sdělila, že povinné testování je “zásahem do osobní integrity člověka”.

“Asociace má vážné výhrady,” řekl její prezident Frank Ulrich Montgomery. “Pokud by jste to dělali u každého uprchlíka, byl by to zásah do jejich práv.” Testy prý navíc vykazují velké množství chyb.

Testy byly dosud dobrovolné a podstoupit je na vlastní žádost mohli jak žadatelé o azyl, tak mohly být provedeny i na žádost úřadů. K určení věku se používá tzv.rentgenová artroskopie, při které se hodnotí věk podle fyzického vzhledu, chrupu a rentgenovým testem kosí na ruce.

Pro imigranty, kteří přicházejí bez pasů, je výhodné tvrdit, že jsou nezletilí, protože získají ubytování a další výhody.

Nicméně nejen v případě zavražděné Marie Ladenburger, kde údajně nezletilý pachatel afghánského původu byl ve skutečnosti třicátník, se ukazuje, že tyto “děti” o svém věku často lžou. I nyní v případě zavražděné dívky ve městě Kandel, kde o sobě vrah tvrdí, že je mu 15 let jen prostý pohled na jeho fotografii dává tušit, že je mnohem starší.

“Je nesmysl, že je mu jen patnáct let. Doufáme, že se skrze proces dozvíme jeho skutečný věk,” prohlásil otec zavražděné.

“Příliš mnoho uprchlíků lže o svém věku,” řekl zase bavorský ministr vnitra Herrmann.

AfD povinné testy uprchlíků požaduje již dlouho. Nyní je pro i bavorská CSU a místopředseda nejsilnější německé strany CDU, Thomas Strobl, řekl, že věk žadatelů o azyl by měli lékaři zkoumat.

Komentáře

komentáře