Průměrné IQ ve Skandinávii klesá

0

Nová studie tvrdí, že průměrné IQ v některých nordických zemích se od 90.let snížilo o několik bodů a že tento trend může v budoucnu pokračovat.

Vědec z Nového Zélandu, James Flynn, objevil alarmující trend, který ukazuje, že v Norsku a Finsku kleslo průměrné IQ od roku 1995 každý rok o jeden bod, píše švédský vědecký časopis Forskning & Framsteg.

I když Švédsko statistiky dat týkajících se IQ nevede, Flynn věří, že trend se týká i této země.

“Je jisté, že všechny skandinávské země mají od roku 1995 klesající trend.”

Důvodem pro pokles průměrného IQ, které během 20.století postupně stoupalo, je podle Flynna školní systém v nordických zemích.

“Všimli jsme si, že v mnoha zemích se požadavky snížily,” říká, a dodává, že klesl jak počet povinné četby tak i domácích úkolů.

Švédský školní systém čelí ohromnému tlaku kvůli přílivu migrantů, který vyvrcholil v roce 2015. Migranti mají mnohem horší výsledky, než švédské děti, a jen polovina dětí, které do Švédska přijdou po svém sedmém roce, je schopna dokončit základní školu.

Dospělí migranti mají výsledky ještě horší a odmítají chodit do školy a místo toho po vládě požadují práci. Asi jen tři až čtyři procenta z nich mají zájem se vzdělávat.

Flynn varuje, že trend se nemusí týkat jen Skandinávie: “Skandinávie může být v tomto ohledu napřed,” ale prý i Holandsko a Velká Británie ukazují známky poklesu.

Komentáře

komentáře