K zapalování aut ve Francii prý dochází z nudy, ne z politických důvodů, tvrdí údajní experti

0
CYRIELLE SICARD/AFP/Getty Images

Během Silvestrovské noci letos ve Francii shořelo asi 1031 aut. Oproti minulému roku, kdy shořelo 935 aut je to nárůst. Zapalování aut mladými imigranty a potomky imigrantů se však neomezuje jen na Nový rok, ale stalo se jakousi součástí Francie při každé možné příležitosti.

Experti se snaží přijít na to, proč k tomu fenoménu stále dochází, a někteří tvrdí, že mají odpověď.

Francouzský sociolog Michel Wieviorka tvrdí, že akty vandalismu jsou především “hrou” a nemají politické pozadí. “Je velmi lehké, technicky, zapálit auto a hned utéci,” tvrdí a dodává, že riziko zatčení je v těchto případech minimální.

Podle Wieviorky zapalování aut začalo v 80. a 90. letech ve Štrasburku a prováděla jej městská mládež především z imigrantského prostředí. Odsud se tato kratochvíle rozšířila do všech městských předměstí a stala se běžným koloritem “nové” Francie.

V oblastech, kde dochází k nejvíce zapálením aut, je pojištění auta nejdražší. Jednou z nejdražších oblastí je region Île-de-France. Nechat si zde pojistit auto vás přijde pěkně draze. Pokud bydlíte asi v nejznámější no-go zóně, kterou je oblast Seine-Saint-Denis, mít auto se ani nevyplatí, protože pojištění je zde nejdražší v celé Francii a auto vám s největší pravděpodobností také i shoří.

Naopak oblast Britanny, kde shořelo jen pět aut, je co se pojištění týče nejlevnější.

Screenshot

V Seine-Saint-Denis hořela minulý rok auta při více než jedné příležitosti. Při oslavách pádu Bastilly tu plameny vzaly 900 aut. Svou daň si berou i sociální nepokoje. Minulý rok to bylo kvůli zatčení afrického migranta Thea a zastřelení člena čínské komunity pařížskou policií. V obou případech výtržníci demolovali město a zapalovali auta.

Kritici ale ministerstvo vnitra, které každý rok statistiku zapálených aut zveřejňuje, obviňují, že čísla zkresluje, a do statistik započítává jen auta zapálená, a ne ta, která byla od hořících aut poškozena.

Například minulý rok ministerstvo vnitra oznámilo, že se novoroční oslavy obešly bez incidentu, přitom zapáleno bylo 650 aut a dalších 1000 bylo poškozeno. To vyvolalo obvinění ze zakrývaní pravdy.

Komentáře

komentáře