Zdravotnictví v Británii se hroutí. Připomíná země třetího světa.

0
Screenshot BBC

Pacienti čekající na pohotovosti více než 12 hodin, chodby plné lůžek s pacienty čekající na přijetí, neurgentní operace posunuté na neurčito, píše New York Times.

Mluví se dokonce o tom, že britské zdravotnictví je v největší krizi za desetiletí a systém zcela kolabuje.

Někteří doktoři otevřeně mluví o tom, že podmínky v nemocnicích připomínají podmínky třetího světa.

Kde leží problém? V prvé řadě v penězích. Stejně jako stát nemá peníze na policii, a město Londýn zavádí novou daň, aby tento nedostatek pokrylo, tak peníze chybí i ve zdravotnictví.

Jako obvykle vrcholní politici popírají, že se něco děje. Premiérka May řekla, že zdravotnictví je na tom lépe, než dřív. Ale obrázek přímo z nemocnic je jiný. Situace v Kingston Hospital prý připomíná scénu z přeplněného letiště.

“Není v tom žádný systém ani řád, je to džungle,” stěžuje si Nancy Harper, která do nemocnice doprovází svou matku. “Jsme tu už pět hodin a málem jsme byli na řadě, ale pak přišel někdo více nemocný, a začíná to znovu.”

Neurgentní případy jsou rovnou posílány pryč. V roce 2016 bylo z čekáren nemocnic posláno bez vyšetření domů 9 milionů pacientů.

Tlak na lékaře vyvolává jejich rezignace a ti jsou stále častěji nahrazováni doktory z Indie nebo Pakistánu. Běžný britský občan nám naše české zdravotnictví může jen závidět.

Komentáře

komentáře