Průzkum ukazuje výrazný posun Italů doprava

0
Italští pravičáci z hnutí CasaPound pomáhají staré paní s nákupem. Foto Facebook CP

Jen pár měsíců před parlamentními volbami v Itálii průzkum ukazuje, že za posledních pět let se Italové posunuli výrazně doprava, kdy těch, co se identifikují jako liberálové nebo progresivní, je o 50 procent méně, než dřív.

Rozsáhlý průzkum italských voličů provedený v prosinci deníkem Il Messaggero odhaluje, že 22 procent Italů se nyní identifikuje s protisystémovým hnutím nespokojenců, 14 procent jako konzervativci, a dalších 16 procent jakou součást nového hnutí “Itálie především”, které se inspirovalo Donaldem Trumpem.

Progresivní, neboli pokrokový blok, skládající se ze sociálních demokratů, ochránců přírody, antifašistů a radikálů, zaznamenal za stejné období úpadek. V roce 2013 se k tomuto politickému bloku hlásilo 30 procent lidí, nyní jen 16 procent.

V souvislosti s výsledky Il Messaggero napsal, že to ukazuje návrat italské národní pravice a kolaps politické levice.

Stejně tak byl zaznamenám posun názorů populace proti migraci a Evropské unii.

Podle nejnovějších statistik tvoří migranti téměř 10 procent současných 60 milionů obyvatel Itálie. Přitom v roce 2002 to bylo jen 2,38 procent.

Italská porodnost od roku 1964 klesla na polovinu na 1,5 dětí na jednu matku. Pokud bude tento trend pokračovat, v roce 2065 budou imigranti tvořit 40 procent obyvatel Itálie.

Volby, které to mohou změnit, se konají 4.března.

Komentáře

komentáře