V předvečer výročí teroristických útoků v Paříži někdo počmáral košer obchody hákovými kříži

0
Kosher McDonald v Argentíně. Ilustrační foto Wikipedia / Geogast

Dva košer obchody na předměstích Créteil a Val-de-Marne v Paříži byly jen pár dní před výročím teroristického útoku na košer obchod v roce 2015 pomalovány hákovými kříži.

Svastiky objevili ve středu majitelé a okamžitě uvědomili policii. Incident už odsoudilo francouzské ministerstvo vnitra, píše L’Express. Ministr vnitra Gerard Collomb projevil nelibost nad tím, že byla zasažena pařížská židovská komunita.

Úřad bdělosti proti antisemitismu věří, že svastiky mají připomínat útok, při kterém islamista Amedy Coulibaly vzal v židovském obchodě rukojmí, a než jej policie zastřelila, čtyři z nich zabil. Teorii posiluje fakt, že počmárány byly obchody stejného řetězce, který byl tehdy před dvěma lety zasažen.

Protižidovské incidenty jsou každopádně ve Francii na vzestupu, včetně těch násilných. Mnozí Židé již Francii opustili. Rabín Moshe Lewin žijící na předměstí Raincy je údajně poslední rabínem na pařížských předměstích.

“Co mě rozčiluje, je fakt, že v některých částech Francie už Židé nemohou mírumilovně žít, a že jen 5 minut od mého domu jsou někteří nuceni skrývat svou jarmulku nebo Davidovu hvězdu,” říká rabín.

Komentáře

komentáře