Britové chtějí likvidovat své džihádisty z IS, ale nevědí, kde jsou

0

Britská vláda nemá tušení, kde jsou stovky Britů, kteří odešli bojovat za Islámský stát.

Z odhadovaných 850, kteří do Sýrie a Iráku odešli, jich podle ministra bezpečnosti Wallace je polovina zpátky, ale kde jsou ostatní, je neznámá. Přitom postoj alespoň části vlády je, že ti, kdo se přidali k Islámskému státu, už se do Británie vrátit nesmějí a ideálně by měli být zabiti.

Prý pouze zlomek těch, kdo odešli, byl zabit, a ostatní jsou zřejmě v Turecku či na územích, kde Islámský stát stále bojuje. Může to být Libye, Afghanistán, ale i Filipíny.

Nějaké povědomí britská vláda ale přeci jen má. Po dobytí Mosulu se prý zbytky IS, včetně Britů, přesunuly do špatně přístupných částí Sýrie v údolí Eufratu, odkud ale byly vyhnány.

“Polovina se vrátila do Británie. 15 až 20 procent jich tam zahynula při vojenských akcích. A sledujeme pokusy o to dostat se do Turecka.

“Možná se někteří z nich pokoušejí dostat zpět k nám, ale o významném počtu jednoduše nevíme, kde právě teď jsou,” řekl Wallace pro BBC.

Ministr Rory Stewart už ale v říjnu řekl, že si neumí představit návrat kohokoliv z nich do Británie.

“Věří v extrémně nenávistnou doktrínu, která zahrnuje zabíjení sebe samých, zabíjení druhých a použití násilí a brutality k vytvoření státu z osmého, nebo sedmého století.

“Obávám se, že musíme brát vážně fakt, že tito lidé pro nás představují vážné nebezpečí, a bohužel jediný způsob, jak s nimi naložit, téměř ve všech případech, je zabít je.”

Komentáře

komentáře