Knihovna Václava Havla v Paříži čelí soustavnému teroru “mladíků”

0
V pozadí knihovna Václava Havla v Paříži. Foto Facebook Bibliothèque Václav Havel

Na stránkách francouzských novin fdesouche.com se objevilo svědectví zaměstnanců Knihovny Václava Havla v Pařiži, kteří si plnými doušky “užívají” obohacení ze strany nových Pařížanů.

“Plivance, urážky, obtěžování zaměstnankyň, spálené knihy, vyhašené hasící přístroje… zaměstnanci knihovny si stěžují pařížskému starostovi v otevřeném dopise.”

E-mail, který byl interním komunikačním kanálem zaslán všem městským knihovnám v Paříži, prý na příjemce zapůsobil jako bomba. Ale Pařížané se osudu Knihovny Václava Havla, která leží v “progresivní” multikulturní čtvrti La Chapelle v osmnáctém obvodě, nediví.

“Od otevření v říjnu 2013 tým Knihovny Václava Havla nadšeně vítá rozmanité publikum ve čtvrti se znevýhodněnou sociální a ekonomickou situací. Snažíme se nabídnout kvalitní služby přizpůsobené těmto různým návštěvníkům. Situace se ale stala neudržitelnou.”

V emailu jsou popisovány všechny strasti, kterým knihovna ze strany svých mladých návštěvníků musí čelit. Často přeplněné prostory knihovny mladíky, které zajímá všechno jiné, než knihy, jsou pro zaměstnance problém. Často musejí zcela uzavřít toalety, které se po návštěvě mládeže z této čtvrti stávají nepoužitelnými.

Knihovna upozorňuje, že už v dubnu minulého roku uvědomila kancelář všech knihoven v Paříži, ale vedoucí úřadu prý prohlásil, že o nic nejde, že to jsou jen děti. A ať zavedou členské legitimace, které budou mít kód, na který se návštěvníci budou moci dovnitř skrze zavřené dveře dostat.

Je tu také popsán jeden z posledních incidentů z 3.ledna. “Patnáct minut před zavírací dobou skupina asi 15 mladíků odmítla knihovnu opustit. Následovala řada slovních útoků, hrozeb, že se vrátí ozbrojení a zbijí nás, urážek, házení plechovek a košů, fyzických útoků na ochranku. Nedokázali jsme s těmi mladými zahájit dialog. Nakonec jsme se museli zamknout.”

Pravda a láska tváří tvář realitě dostává na frak. Zaměstnanci email uzavírají těmito slovy. “Tato série událostí začíná podrývat energii, kterou nasazujeme, abychom mohli tyto návštěvníky uvítat. Chceme upozornit na potíže, kterým při naší práci čelíme. Proto žádáme o přidělení pedagoga, který dokáže s těmito mladými lidmi vytvořit vhodný kontakt. Také žádáme větší aktivitu technických služeb v případech ucpaných toalet, oprav světel na toaletách apod.”

Otázka je, co Paříž s touto kaší, kterou si sama uvařila, dokáže dělat. Ze strany zaměstnanců knihovny se jedná o zásadní nepochopení situace. Oni nemají co dělat se zlobivými dětmi, které jsou v každé společnosti. Tady jde o střet civilizací, ve kterém ta naše, minimálně v Paříži, tahá za kratší konec. Knihovna Václava Havla může přežít jen se silnou ochrankou a bezpečnostními rámy. Vzorce evropského chování nejsou aplikovatelné na všechny.

Komentáře

komentáře