Ředitel švédské tajné služby říká, že terorismus je pro jeho zem nyní novou normou

0
Anders Thornberg. Foto Wikipedia / Joakim Berndes

Ředitel švédské tajné služby Säpo přiznal, že terorismus je v jeho zemi nyní novou normou.

Anders Thornberg řekl v rozhovoru pro BBC, že zatímco před pár lety museli monitorovat jen asi 200 extremistů, nyní jsou to nejméně 3000, a to pro malou zem s 10 miliony obyvatel není málo. Kromě toho musí země bojovat s obrovskou kriminalitou, která se rozmáhá hlavně v imigrantských čtvrtích.

“Nikdy jsem za dobu své služby nic takového neviděl,” přiznal ředitel, který u tajné služby pracuje 30 let. “Máme tu novou normu.”

Thornberg naznačil, že jednou z největších obav jsou vracející se bojovníci Islámského státu, kterých do Iráku a Sýrie odešlo velmi mnoho.

Levicová švédská vláda s tím ale příliš mnoho nedělá a ministr vnitra Morgan Johansson těmto džihádistům odmítl odebrat jejich občanství. Ani jim švédská sociálka neodebrala děti, protože věří, že i islamisté mohou býti dobrými rodiči.

Kromě toho zpráva, kterou připravila Univerzita národní obrany, ukazuje, že okolo 300 džihádistů, kteří aktivně bojovali na straně Islámského státu, pobírá sociální podporu. Což je ale prý spíš důsledek neschopnosti státu, než vládního záměru.

Ačkoliv masová migrace a radikální islámský teror představují viditelnou a hmatatelnou hrozbu, největší obavou tajné služby je strach z tzv. fake news a dezinformací, které údajně přicházejí z Ruska.

“Je pro nás velice důležité po tomto jít a my se ve Švédsku nestydíme říct, že největší hrozbou pro naší bezpečnost je Rusko,” řekl Thornberg.

Komentáře

komentáře