Skotská vláda chce dát uprchlíkům možnost volit

0
Sídlo skotského parlamentu. Foto Wikipedia / dun_deagh

Skotsko se může stát prvním britským národem, který dá uprchlíkům a žadatelům o azyl právo volit, což vede k obavám, že si pro migrační strany chtějí tímto způsobem získat voliče.

Skotsko už snížilo volební věk na 16 let. Nyní se i zvažuje, že by toto právo bylo dáno komukoliv, kdo ve Skotsku legálně žije, včetně neobčanů ze zemí mimo EU.

“Jak občané z mnoha různých zemí přicházejí do Skotska žít a pracovat, může být považováno za diskriminační upírat jim právo hlasovat. A to včetně migrantů, kteří nejsou občany EU ani Commonwealthu,” stojí v návrhu.

“Zdá se být spravedlivé, že každý legální obyvatel ve Skotsku by měl mít hlasovací právo dovolující jim ovlivnit rozhodování vlády a parlamentu.”

Skotská Strana Zelených tvrdí, že změna by mohla poslat zprávu, že Skotsko je zemí vítající migranty, k čemuž poslanec Ross Greer pro list Scottsman dodal: “Skotsko je vítající zemí. Naše historie přijetí těch, kdo potřebují bezpečný domov, je dlouhá a pokračuje do dnes.

“Je to jen pár týdnů, co jsme oslavili příchod dvoutisícého syrského uprchlíka. Jak lépe ukázat uprchlíkům a žadatelům o azyl, že jsou vítáni a Skotsko je jejich domovem, než dát jim právo hlasovat.

“Je jen správné, že všichni ti, kdo zde žijí a jsou ovlivněni rozhodnutími učiněnými na úrovni obce nebo celonárodně, mají co říct ve volbě těch, kdo tato rozhodnutí dělají.”

V odpovědi Greerovi mluvčí skotské vlády řekla, že vláda “přijímá názory na rozšíření toho, kdo může volit do skotského parlamentu a obecních zastupitelství, o více lidí, kteří jsou občany jiných zemí, ale rozhodli se žít zde ve Skotsku.”

Mluvčí dodala: “Souhlasíme, že Skotsko je vítací zemí, a pečlivě zvážíme výzvu dát žadatelům o azyl a uprchlíkům příležitost volit ve volbách, kde máme možnost rozhodovat.”

Komentáře

komentáře