První dítě narozené v tomto roce ve Vídni je muslimka. Vášně kvůli tomu krotil prezident.

0
Foto CEN/KAV/VOTAVA

Rakouský prezident byl nucen zasáhnout, když vyšlo najevo, že první dítě narozené ve Vídni v tomto roce, je muslimka, a tento fakt vyvolal na internetu bouři hněvu.

Prezident Alexander Van der Bellen (73), liberální zelený politik, cíleně poslal své gratulace dívce, která byla pojmenována Asel, poté co se v časných ranních hodinách Nového roku narodila ve Vídni.

“Vítej, drahá Asel!”, napsal prezident na Facebooku, načež připomněl těm, kdo zanechali nespokojené vzkazy, že “všichni lidé jsou narozeni svobodní a rovní v důstojnosti a právech”, a vyzval proti nenávisti a agitaci.

Asel Tamga byla pojmenovaná “prvním vídeňským dítětem” roku a její foto se objevilo v mnoha místních médiích včetně její matky v hidžábu.

Nicméně prezident byl jeden z mála, kdo dívce přál. Facebooková stránka oslavující její narození byla zaplavena vzkazy namířenými proti muslimům.

“Doufám, že umře,” napsal jeden. “Okamžitě tu špínu deportujte,” napsal další. Jiný vzkaz zase zněl: “Má ta ženská rakovinu? Nebo proč by jinak nosila ten šátek?”

Na rozdíl od prezidenta se ke zlým komentářům vůči dítěti kancléř Kurz ani ostatní členové nové vlády nijak nevyjádřili.

Na nového ministra vnitra z FPÖ, Herberta Kickla, se odvolával i jeden z komentářů, který psal, že “jí vyžene ze země. On je muž, který to udělá.”

Mezi Rakušany má malá muslimka ale i své zastánce. Například ze strany šéfa katolické charity Caritas ve Vídni, Klaus Schwertner. Poslal podpůrný vzkaz na Facebooku, který byl do dnešního dne více než 15 tisíckrát sdílen.

Narození Asel spadá do nového trendu v Rakousku, kdy třetí nejpopulárnější chlapecké jméno novorozence je Muhammed.

Komentáře

komentáře