Berlínský policejní prezident: Riziko islamistických útoků stále vysoké

0
Berlínský policejní prezident Klaus Kandt. Foto Oliver Reetz / Berlin.de

Berlínský policejní prezident Klaus Kandt varoval, že hrozba islamistického terorismu zůstává v německých městech vysoká i přes bojové ztráty islamistů na středním východě. Vláda podle něj musí provést potřebné reformy, aby novým hrozbám dokázala čelit, informuje Die Welt.

Podle Kandta porážkou IS a zničením kalifátu hrozba útoků nezmizí a zůstane nejméně dalších deset let vážnou hrozbou.

“Vojenská porážka ISIS je jedna věc, ale druhou jsou výzvy k páchání útoků v jejich domovských zemích v Evropě. Toto téma není vůbec vyřešené,” říká Kandt.

Šéf berlínské policie požaduje strukturální změny, které by umožnily útokům lépe zabránit. “Musíme se v tomto ohledu zlepšit. V současnosti stále žijeme v provizorním řešení, které (ale) vyžaduje řešení smysluplné a trvalé.”

Podle Kandta byl zlomem útok na vánoční trh v Berlíně před rokem, který provedl neúspěšný žadatel o azyl Anis Amri. Politici tehdy začali projevovat více vůle do protiteroristických opatření investovat. “Také jsme si všimli společenského přijetí policejní přítomnosti a ochranných opatření.”

“Počet pachatelů se zdvojnásobil a obrázek pachatele se stal více rozmanitým. Kromě dlouho známých skupinových struktur tu také máme rostoucí počet zradikalizovaných, jednotlivých pachatelů,” dodává Kandt.

V říjnu německá tajná služba, Úřad na ochranu ústavy, tvrdila, že v zemi je nyní více než 1800 násilných islámských extremistů – nárůst 6 procent od roku 2016. Počet islámských radikálů v zemi je prý přes 10 tisíc.

Komentáře

komentáře