Francouzská policie mohla zabránit vraždě kněze Hamela islamisty, tvrdí vyšetřovatel

0
Hrob otce Hamela. Foto Wikipedia / Gérard

Publikace zveřejněná online obviňuje pařížskou policii ze selhání reagovat na varování, že jeden z militantů Islámského státu plánuje spáchat útok. Obětí tohoto muže a jeho společníka se v roce 2016 stal kněz Jacques Hamel.

Mediapart tvrdí, že úředníci zadrželi report o sedmiminutové konverzaci na zašifrované platformě Telegram, ve které devatenáctiletý Adel Kermiche plánuje spáchat útok na francouzské půdě a přímo zmiňuje jako svůj terč kostely, konkrétně v Saint-Étienne-du-Rouvray. K policii se report dostal týden před vražedným útokem v červenci 2016, při kterém byl otec Hamel zavražděn, a policisté selhali v tom, aby report posunuli na ta správná místa v policejní protiteroristické mašinérii.

Na jednom videu na Telegramu Kermiche údajně tvrdí, že v Saint-Étienne-du-Rouvray dával v místní mešitě hodiny a vyzývá džihádisty, ať zaútočí na kostely: “Jděte do kostelů a zničte všechno. Udělejte, co musí být uděláno, a je to. Lidé ve Francii, nyní je čas udeřit. Tady! Říkám to jasně: Udeřte!”

Mediapart viní policejní selhání z příliš byrokratických procesů, které přenos informací zpomalují, stejně jako z období letních dovolených a špatných pracovních podmínek.

Publikace cituje nejmenovaného důstojníka tajné služby: “Je příliš mnoho kontrol, příliš mnoho čtení, příliš mnoho šéfů, kteří chtějí opravovat poznámky a vložit do toho svůj vlastní vklad.”

Mediapart také zjistila, že když k útoku došlo, policie se snažila na reportu změnit datum, aby to vypadalo, že zpráva přišla později, než ve skutečnosti. Nadřízení údajně nařídili důstojníkovi, který původní report psal, aby se jej zbavil, přepsal, a změnil datum, aby to vypadalo, že přišel až po útoku. Pařížská prokuratura nyní toto závažné selhání vyšetřuje.

Než islamisté knězi podřízli hrdlo, poslední slova, která prý od nich slyšel, byla “Sbohem, Satane!” Oba islamisté byli po vraždě kněze zastřeleni policií.

Komentáře

komentáře