Papež otočil: Imigranti se musí přizpůsobit zemím, které je hostí

0
Screenshot z videa

Papež František, vášnivý obhájce přijímání imigrantů do Evropy a otevřených náručí, v pondělí promluvil poněkud jiným tónem, než jsme u něj byli zvyklí. Řekl, že migranti mají povinnost respektovat zákony a kulturní identity zemí, které je přijmou.

Ti, kdo jsou vítání, řekl papež, se musí nezbytně přizpůsobit pravidlům zemí nabízejících jim pohostinství s respektem k jejich identitě a hodnotám.

Papež také uznal, že není na Vatikánu, aby jiným národům říkal, jak mají upravit svou migrační politiku, nebo kolik migrantů vzít.

“Svatý stolec nemá zájem zasahovat do rozhodnutí, která připadají státům, které ve světle vlastní politické, sociální a ekonomické situace, a svých kapacit a možností pro přijímání a integraci, mají jediné odpovědnost za příjem nově příchozích,” řekl.

Také uznal, že tváří realitě národy přijímající imigranty čelí obtížím. Řekl, že ne všichni migranti “jsou vždy vedeni dobrými úmysly” a uznal odpovědnost politických vůdců ke svým národům.

“Vůdci mají jasnou odpovědnost vůči svým vlastním komunitám,” řekl, “jejichž práva a harmonický rozvoj musejí být zajištěny, aby se nestaly něčím jako zbrklým stavitelem, který špatně odhadne věž, kterou začal stavět,” řekl v parafrázi na biblické rčení, kde Ježíš varuje před nerozvážností.

Komentáře

komentáře