Berlín očekává návrat asi stovky “dětí džihádu”

0
Děti džihádu. Screenshot

Podle informací v německém tisku německá vláda odhaduje, že asi sto dětí džihádistů, které opustily Německo, nebo se džihádistům s německým občanstvím v cizině narodily, by se nyní mohlo vrátit. Vláda to uvedla na dotaz Zelených v parlamentu.

Vláda má údajně k dispozici informace o “nízkém trojmístném čísle” nezletilců, z nichž většina jsou kojenci nebo batolata. Jak moc jsou tyto děti zradikalizovány není jasné. Vláda přesnější informace dát nemůže, protože bezpečnostní úřady nesmějí ukládat informace o dětech mladších 14 let. Kolik z těchto dětí se narodilo v Německu, a kolik “tam”, se neví.

Expertka Zelených Irene Mihalic kritizovala zadávací dokumentaci jako neadekvátní. Je prý potřeba informace o nezletilých získat a zveřejnit pro jejich “úspěšnou reintegraci do společnosti.” S radikalizací je podle ní třeba bojovat.

Podle federální vlády v minulých letech z Německa odešlo asi 960 islamistů. Počet těch, kteří odcházejí, se kvůli porážkám IS snižuje. Zatímco v roce 2014 odešlo 310 lidí, v roce 2017 jen 70. Někteří islamisté sebou vzali rodiny, některé ženy odešly těhotné, a jiní založili rodinu v oblasti. Podle zpráv je třetina těch, co odešla, zpět v Německu. A někde na cestě může být stovka “dětí džihádu”.

Komentáře

komentáře