Ekvádor chce, aby Assange opustil jeho ambasádu v Londýně

0
Julian Assange v okně ekvádorské ambasády v Londýně. Foto Wikipedia Snapperjack

Ekvádorská ministryně zahraničí řekla, že další pobyt Juliana Assange na ambasádě země v Londýně je neudržitelný. Zakladatel Wikileaks se na ambasádě skrývá už pět a půl roku a bojí se, že kdyby vyšel ven, bude zatčen a vydán do USA.

María Fernanda Espinosa řekla, že se Ekvádor snaží najít “třetí zemi nebo osobu”, která by situaci se Spojeným královstvím vyjednala a chce vyjednávat.

“Žádného řešení nebude dosaženo bez mezinárodní spolupráce a spolupráce se Spojeným královstvím, které také ukázalo zájem, jak z toho ven,” řekla ministryně novinářům v hlavním městě Quito.

“Člověk v těchto podmínkách nemůže žít věčně,” dodala.

Assange se do budovy nastěhoval v roce 2012, aby se vyhl zatčení a vydání do Švédska, kde byl vyšetřován kvůli znásilnění. Švédské úřady obvinění po letech stáhly.

Nicméně se Assange také obává svého vydání do USA a také čelí zatčení za porušení podmínek kauce, pokud vstoupí na britskou půdu.

Londýnská policie, která před budovou drží stálou hlídku, již dříve potvrdila, že pokud Assange vystoupí z budovy ven, bude zatčen. Jeho hlídání již Británii stálo 10 milionů liber.

Ani britská vláda nepotvrdila, že Assange nebude vydán.

“Vláda Ekvádoru ví, že cesta, jak to vyřešit, je to, aby Julian Assange opustil ambasádu a čelil spravedlnosti.”

Wikileaks zveřejnila mnoho tajných spisů odhalujících americká vojenská a zpravodajská tajemství. Pro ministra spravedlnosti USA Sessionse je Assangovo zatčení prioritou.

Komentáře

komentáře