Francouzský starosta za Front National zakázal školní obědy bez vepřového

0
Starosta Sanchez. Foto Wikipedia

Starosta města Beaucaire za Front National, Julien Sanchez, zakázal veškeré školní menu neobsahující vepřové s odůvodněním, že jídlo bez vepřového je “anti-republikánské.”

Asi 150 ze 600 studentů, kteří školní jídelnu využívají, vybírají v menu jídlo bez vepřového, protože mnozí z nich pocházejí z muslimského prostředí. Starosta Sanchez také oznámil, že každé pondělí bude kantýna nabízet jen jídlo obsahující vepřové, píše L’Express.

V rozhovoru pro internetovou stránku Valeurs Actuel, Sanchez vysvětlil: “Chtěl jsem tuto praxi ukončit, protože jsem řekl, že v Beaucaire nemáme každý den na výběr ze dvou jídel, ale jen ve dny, kdy je vepřové. Pokládám to za nenormální z prostého důvodu: Jde o průnik náboženství za zdi školy.”

Na obhajobu vepřového v jídelně dodal: “Jedná se o maso, které je ve Francii často produkováno a je normální, že podporujeme francouzské zemědělství. Není mou rolí se toho vzdát z náboženských důvodů.

“Respektuji motto ‘rovnost, volnost, bratrství’. Rovnost v nabízeném menu, svobodu jíst kdekoliv jinde pokud nejste spokojení, bratrství s našimi francouzskými farmáři.”

Jeho postoj už někteří kritizují. Za všechny například Marlene Schiappa, ministryně pro rovnost pohlaví, která řekla, že jde o “typický příklad někoho ohánějící se sekularismem jako zbraní proti muslimům, Židům a dalším.”

Komentáře

komentáře