Evropský soud odmítl žádost Švédska deportovat nebezpečného migranta

0
Sídlo Evropského soudu pro lidská práva v Lucembursku. Wikipedia Tercer

Evropský soud rozhodl proti rozhodnutí švédské vlády deportovat marockého žadatele o azyl s vazbami na teroristické skupiny s odůvodněním, že musí zůstat ve Švédsku, protože ve svém rodném Maroku by potenciálně mohl čelit mučení.

Maročan přišel do Švédska v roce 2005, ale v roce 2016 švédská tajná služba Säpo rozhodla, že muž představuje pro Švédsko bezpečnostní hrozbu a doporučila jeho deportaci. Jak švédská Migrační rada tak švédský Nejvyšší soud se s názorem tajné služby ztotožnily, ale migrant svůj případ dostal před Evropský soud, který se postavil na jeho stranu, informuje Svenska Dagbladet.

Švédský expert na terorismus Magnus Ranstorp rozhodnutí odsoudil a řekl, že to dělá práci tajných služeb těžší, protože ačkoliv mohou požádat o deportace nebezpečných jednotlivců, taková rozhodnutí, jako ze strany Evropského soudu, ukazují, že jejich deportace je nakonec nemožná.

Ranstorp dodává, že problém není omezen jen na Švédsko a že jde o celoevropskou záležitost, kdy se stává nemožným deportovat nebezpečné islámské extremisty do jejich vlastí.

Ačkoliv země nemohou deportovat migranty s teroristickými vazbami, nejsou povinné jim dávat azyl. Evropský soud minulý rok rozhodl, že státy EU mohou odmítnout žádosti jednotlivců s vazbami na teroristické skupiny, i když se do teroristických aktivit sami nezapojili.

Komentáře

komentáře