Italské muzeum nabízí slevy arabsky mluvícím návštěvníkům

0
Screenshot

Turínské egyptské muzeum zavedlo exkluzivní dva za jednu vstupenku pro arabské mluvčí, což vyvolalo politickou debatu v zemi, která je rozdělená díky migrační krizi. Akce je součástí kampaně muzea nazvané “Šťastný arabský mluvčí,” a je promována na autobusech a v metru po celém městě, píše La Reppublica.

Text kampaně, který je v arabštině bez doprovodného popisku v italštině zahrnuje obrázek usmívajícího se arabského muže s jeho zahalenou ženou:

“Je čas objevit zázraky egyptského muzea a nyní se dovnitř dva mohou dostat za cenu lístku pro jednoho. Čekáme na vás. Kampaň je výhradně pro arabsky mluvící návštěvníky. Stačí ukázat doklad. Exkluzivně pro vás 2×1: dva lístky za cenu jednoho.”

Kampaň je zaměřená na muslimskou turínskou komunitu, která se odhaduje na 50 tisíc příslušníků.

Podle ředitele muzea, Christiana Greca, nemá kampaň obchodní pozadí, ale má prý kulturní hodnotu, když se snaží o novou normu “sociální inkluze.” Ve městě, které má prý to štěstí, že hostí velmi důležitou výstavu, se nesmí zapomínat, odkud přišla.

Pravicoví politici kampaň rychle odsouduli, včetně vůdkyně strany Italské bratrstvo, Giorgie Meloni, která ji nazvala absurdní.

Napsala na Facebook: “Je to absurdní kampaň: zaplatit jeden lístek a dostat dva, pokud máte arabský doklad.”

Meloni ještě čtenářům připomněla, že turínské egyptské muzeum dostává státní příspěvky a je financované italskými penězi. Také kritizovala zobrazení ženy v muslimském šátku, stejně jako chybějící doplňující italský překlad textu.

“Žádáme, aby byla tato anomálie okamžitě odstraněna,” říká Meloni a poslala také vzkaz k následujícím volbám. “Pokud chcete vládu patriotů, nevolte ty, kdo cenzurují italský jazyk, kdo na ženy navlékají šátky a kteří používají veřejné peníze na tyto nesmyslné iniciativy.”

Stejně mluvil i vůdce Ligy (bývalé Ligy Severu), Mattero Salvini, který kampaň nazval “Rasismem proti Italům.”

“Slevy jen pro arabské návštěvníky, zbláznili jsme se?” Napsal Salvini na Facebook. “Někdo se musí omluvit a odstoupit. Noviny a televize to určitě zatají.”

Egyptské muzeum na kritiku zareagovalo, že kampaň nechce diskriminovat. “Také máme kampaň v angličtině v médiích cílenou na Anglo-saský svět a v některé dny nabízíme slevy všem.” Zahalená dívka na plakátech je prý proto, protože je “symbolická”.

Komentáře

komentáře