Německý soud bude znovu řešit případ šaría policie

0
Šaria policie v Hamburku, foto Twitter @SuhaibElmii

Německý federální soud dnes zvrátil zproštění sedmi mužů, kteří se označovali jako Šaría policie, a nařídil obnovení soudu kvůli trestnému činu nošení uniforem, informuje například německý Tagesschau.

Skupina se vydala do ulice města Wuppertal v září 2014, oblečená do oranžových vest s nápisy Šaría policie, a rozdávala letáky oznamující, že oblast je nyní Šaria zónou”, kde je zakázán alkohol, hudba a pornografie. Pět obviněných mělo být členy skupiny, dva další jen sympatizanty.

Jejich chování vzbudilo v Německu rozruch.

Soud v roce 2016 rozhodl, že jejich vesty nemohou být klasifikovány jako uniformy a že nikoho neohrožují, a že muži nemohou být odsouzeni podle žádného zákona.

Federální soud případ nyní poslal zpět do Wuppertalu v západním Německu pro nový proces před jinými soudci. Sdělil, že nižší soud nebral v potaz možná porušení zákona, a také nevzal v potaz dopad prezentace na lidi, na které byla namířena.

“Státní soud nevzal v úvahu, jak bude akce chápána muslimy,” informoval předsedající soudce Joerg-Peter Becker. “Případ tedy musí být znovu projednán.”

Údajný iniciátor Šaría policie, prominentní islámský radikál Sven Lau, byl odsouzen v samostatném procesu minulý rok za podporu zahraniční teroristické organizace – JAMWA. Byl odsouzen na pět a půl roku vězení.

Soudu v Düsseldorfu rozhodl, že Lau jednal jako kontakt extremistů, kteří chtěli pro skupinu bojovat v Sýrii, a v roce 2013 pomohl dvěma mužům z Německa se tam dostat.

Komentáře

komentáře